Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral yan tesirleri bulunmakta olup çok tipik yan tesirlere sahip değildir. Kimi hatunlar spiral takıldıktan sonra hafif de olsa kasık ağrısı hissedebilmektedir. Birinci takıldığı vakitlere hususî olan bu yan tesir 2 ay içerisinde zaten geçmektedir. Halk arasında yaygın bir inanış haline gelen spiralin bel ağrısı yapması ya da kilo aldırması üzere inanışların doğruluk üleşi yoktur. Çağdaş vakitlerin en tesirli veladet denetim sistemlerinden biri olan spiral, kolay ve tesirli bir pratiktir.

Spiral Tasarrufunun Yan Tesirleri Nelerdir?

Spiral yan tesirleri görülme mümkünlüğü epey düşüktür. Spiral takıldıktan sonra birden fazla bayan rastgele bir yan tesir yaşamamaktadır. Umumide görülebilen yan tesirleri ise şu halde sıralanabilmektedir;

  • Spiral takıldıktan sonra birinci 2 ay kasık ağrısı yaşanabilmektedir.
  • Spiralin hammaddesinin bakır olması sebebiyle âdet kanamalarında artış gözlemlenebilir.
  • Hormonlu spiral tasarrufu sağlanıyorsa âdet kanamasında azalma gözlemlenebilir.

Spiral Tasarrufunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spiralin takılması cerrahi bir süreç olduğu için sahasında mütehassıs bir hekim tarafında yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde enfeksiyon oluşumu gerçekleşebilmektedir. Enfeksiyon oluşumlarında ilaç tedavisi metodu uygulanmaktadır. Spiral kullanmanın riskleri arasında dış gebelik ihtimalini arttırması bulunmaktadır. Spiral kullanan bayanların kullanmayanlara nazaran dış gebelik risklerinde artış olduğu gözlemlenmiştir.

Spiral takılması sırasında ya da düzgün takılmadığında sonraki periyotta rahmin delinmesi riski bulunmaktadır. Bu türlü bir durum yaşandığında oluşacak olan kanamanın durumuna nazaran farklı tedavi sistemleri uygulanabilmektedir. Spiral tasarrufunda hatunların dikkat etmesi ve takip etmesi gereken bir gayri durum ise spiralin tasarruf ömrüdür. Bakır spirallerin tasarruf mühleti 10 yıl iken hormonlu olanların tasarruf müddetleri 3 yıla kadardır. Bu sebeple takibinin yeterli yapılması ve denetimlerin aksatılmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir