E-Ticaret Nasil Yapilir ?

E-ticarete Başlamak İçin Gerekenler

E-ticaret nedir sorusuna yanıt bulduktan ve artılarını ve eksilerini ortaya koyduktan sonra e-ticaret işine atılmaya karar verdiyseniz, artık son aşamaya geldiğinizi ve kısa süre içinde para kazanmaya başlayabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Fakat her iş kolunda olduğu gibi bir e-ticaret girişimi için de atılması gereken birtakım adımların söz konusu olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü hala pek çok kişi e-ticareti kısa yoldan gelir elde etme yöntemi olarak görüyor.

Fakat e-ticaret, geleneksel ticaretin modern dünyanın gereksinimlerine adapte edildiği bir iş kolundan fazlası değil. Bu da demek oluyor ki diğer tüm girişimlerde olduğu gibi e-ticaret işine atılırken de mutlaka zaman ayrılmalı, işi müşteri beklentilerine uygun hale getirmek için özen göstermeli. Dilerseniz e-ticaret işine giriş yapmak için ihtiyacınız olacak diğer şeyleri de aşağıdaki maddelerin altında birlikte inceleyelim.

 1. Resmi Bir Şirket
  E-ticaret şirketlerinin faaliyet gösterebilmesi için gerçek bir şirket olmaları gerektiğini en başta belirtmemiz gerekiyor. Eğer daha önceden kurulmuş ticari bir şirketiniz varsa, bu şirketinizin faaliyetlerini e-ticaret siteniz üzerinden sürdürebilirsiniz. Ancak böyle bir şirketiniz mevcut değilse, e-ticaret sitesi üzerinden satılan ürünleri faturalandırabilmeniz için Türk Ticaret Hukukunca belirlenen prosedüre uygun bir şekilde şirket kurmanız gerekiyor.
 2. Güvenilir Bir E-ticaret Yazılımı
  Şirketinizi açtıktan sonra satışa başlamak için bir sonraki adıma geçebilir ve müşterilerinizin ihtiyaçlarına yanıt verebilecek bir e-ticaret yazılımına sahip online mağazanızı açmaya hazırlanabilirsiniz. Bu konuda uzman e-ticaret platformlarından destek alabilir ve çok kısa sürede sizin için uygun bir e-ticaret paketi seçerek e-ticaret faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.. Diğer yandan bir yazılımcı ile çalışarak yalnızca şirketinize özel bir e-ticaret yazılımı da geliştirebilmeniz mümkün.
 3. Ödeme Yöntemleri
  Müşterileriniz için e-ticaret yazılımınız ve şirketiniz, ödeme imkanları olmadan hiçbir anlam ifade etmeyecektir. E-ticaretin en kritik kalemlerinden biri olan ödeme aşaması için ödeme platformları ile anlaşmanız ve müşterilerinizin tercih edeceği ödeme seçeneklerini e-ticaret sitenize entegre etmeniz gerekecektir. Ancak bu sayede müşterilerinizin alışveriş sürecini tamamlamasını bekleyebilirsiniz.
 4. Müşteri Desteği
  E-ticaret işinizde başarınızın devamlılığı için müşterilerinizin sorunlarına hızla ve doğru yaklaşımla yanıt verebiliyor olmanız önemli. Bu doğrultuda, müşteri destek sistemine sahip olmanız ve çözüm odaklı kişilerden oluşan bir müşteri destek ekibi kurmanız işinizi kolaylaştıracaktır. .Öte yandan müşteri destek sürecini pratik hale getirmeyi mümkün kılan yazılımlar kullanarak müşterilerinizin ihtiyaç ve beklentilerini daha kolay bir şekilde karşılayabilmeniz de söz konusu..